اگر منتظر فردا هستید، هیچ‌گاه شروع نخواهید کرد!

آیا تا به حال این جمله را به کار بردید: من از فردا شروع به درس خواندن، ورزش کردن، رژیم گرفتن و هر کار دیگری خواهم کرد؟ اگر این جمله برای شما آشنا است، متاسفانه شما در مسیر موفقیت قرار ندارید و این فردا هیچ‌گاه فرا نخواهد رسید.

افراد زیادی را می‌شناسم که سال‌هاست منتظر فردا هستند تا فعالیت دلخواه‌شان را انجام دهند اما هنوز آن فردا از راه نرسیده است و اگر به همین شیوه ادامه دهند هیچ‌وقت دیگر نیز این فردا از راه نمی‌رسد.

جمله‌ی فردا شروع می‌کنم یا جمله‌های مشابه آن مثل از شنبه، اول ماه، هفته بعد و … شروع خواهم کرد فقط نشان دهنده این است که ما اشتیاق کافی برای انجام آن کار نداریم و به همین خاطر با تنبلی انجام آن را به تاخیر می‌اندازیم. اگر شما از آن دسته آدم‌هایی هستید که به خودتان وعده و وعید فردا را می‌دهید باید به شما یک خبر بد و یک خبر خوب بدهم.

خبر بد من این است که تعویق انداختن برنامه‌ها و کارها یکی از موانع جدی موفقت محسوب می‌شود. این عادت تهدید جدی برای شما در راه رسیدن به اهداف‌تان است و درصد موفقیت‌تان را به حد چشم گیری کاهش می‌دهد. اما جای نگرانی نیست چون شما می‌توانید با  این راهکارها این عادت بد را از بین ببرید. با ما همراه باشید تا با چند راهکار موثر آشنا شویم.

تصور کنید فقط امروز را فرصت دارید.

از جمله مهم‌ترین دلایلی که ما کارهایمان را به تعویق می‌اندازیم این است که فکر می‌کنیم زمان نامحدودی در اختیار داریم و هروقت دلمان خواست می‌توانیم سراغ انجام کارهایمان برویم. همین امر باعث می‌شود تا هر روزمان را به امید روزهای بعد از دست بدهیم.

بهترین راه برای درمان این مشکل، زندگی در زمان حال است.من مدت هاست وقتی صبح‌ها از خواب بیدار می‌شوم فقط فکر می‌کنم همان روز را فرصت دارم و فردایی وجود ندارد. پس برنامه‌هایم را برای همان روز می چینم.

فردا را فراموش کنید، و تمام تلاش‌تان را به کار ببرید تا یک امروز خوب و مفید بسازید.

همچنین باید سعی کنید اشتیاق لازم برای انجام آن کار را در خودتان ایجاد کنید. می‌توانید این سوالات را از خود بپرسید و پاسخ دقیق بدهید:

  • اگر امروز این کار رو انجام ندم چه مشکلاتی برام پیش میاد؟
  • انجام این کار چه سودی برای من دارد؟

وقتی سود و زیان کار مد نظرتان را مشخص کنید و از طرفی این ذهنیت را در خود به وجود می‌آورید که برای انجام این برنامه فقط امروز را فرصت دارم، دیگر دلتان نمی‌خواهد کارتان را به تعویق بیاندازید.

سعی نکنید چند هندوانه با هم بردارید.

گاهی ما کار خود را به روزهای بعد موکول می‌کنیم چون برای آن روز، ترافیک کاری شدید ایجاد کردیم و از عهده انجام همه آن‌ها بر نمی‌آییم. به عنوان مثال، شما تصیمیم گرفتید امروز پنج  کتاب درسی‌تان را بخوانید، ورزش کنید، به خرید بروید، کار کنید، پروژه‌تان را تمام کنید و …

‏مردم با تمرکز بر روی چند هدف در یک زمان، برای هدفی که می توانند در یک سال به دست آورند بیشتر از ده سال وقت صرف می‌کنند.

تونی رابینز

زمانی‌که تصمیم بگیرید همه این کارها را در یک روز انجام دهید بدون‌شک نمی توانید همه آن‌ها را تمام کنید و مجبور می‌شوید به تعویق بیاندازید. حتی ممکن است سراغ هیچ‌کدام از آن‌ها نروید زیرا حجم بالای کارها باعث می‌شود از نظر ذهنی بهم بریزید و کارایی‌تان به صفر برسد.

بنابراین بهتر هست برای هر روز خود فقط بخشی از کارهایتان را اختصاص دهید. وقتی حجم کاری شما زیاد نباشد، ذهن‌تان کم تر بهانه‌تراشی می کند و می‌توانید سراغ انجام آن‌ها بروید.

اگر می‌خواهید لاغر شوید، درست نیست که برنامه‌تان را به این شکل تنظیم کنید: چهار ساعت ورزش، دو ساعت پیاده روی، خوردن غذا در کم‌ترین حجم ممکن. وقتی برنامه شبیه این می‌چینید درصد شکست شما به ۱۰۰ درصد می‌رسد. بهتر است از قدم‌های کوچک، حساب شده و پیوسته استفاده کنید.

برای خود تشویق و تنبیه تعیین کنید.

استفاده از ترفند تشویق و تنبیه برای جلوگیری از به تعویق انداختن کارها می‌تواند بسیار موثر باشد و به شما کمک کند تا کارهایتان را به موقع انجام دهید. برای استفاده از این روش نیاز نیست کار سختی انجام دهید بلکه می‌توانید به خودتان یک هدیه کوچک بدهید که دوستش دارید یا خودتان را با علاقه‌هایتان تنبیه کنید.

اجازه بدهید با یک مثال، منظورم را واضح‌تر توضیح دهم:

من خودم علاقه زیادی به بادام زمینی دارم و بیش‌تر اوقات برای تشویق و تنبیه خودم از آن استفاده می‌کنم. اگر آن روز کارهای تعیین شده‌ام را انجام داده باشم به عنوان جایزه کمی بادام زمینی می‌خورم ولی در غیر این صورت، بادام آن روز را از دست می‌دهم. به دلیل علاقه بالایی که به بادام دارم همیشه سعی می‌کنم کارهایم را انجام دهم تا سهم آن روز را به دست بیاورم.

شما هم می‌توانید طبق علاقه‌ای که دارید برای خود تشویق و تنبیه تعیین کنید. این جایزه یا مجازات می‌تواند شامل یک فنجان قهوه، شکلات، رفتن به پارک، تماشای فیلم مورد علاقه‌تان یا موارد مشابه دیگر باشد. فقط این نکته مهم را فراموش نکنید که باید به تشویق و تنبیه پایبند باشید تا ذهن‌تان طوری تنظیم شود که به خاطر پاداش و مجازات هم شده کارها را به موقع انجام دهد.

علاوه بر موارد ذکر شده فراموش نکنید تا زمانی که کنترل ذهن‌تان را به دست نگیرید، نمی‌توانید تبدیل به شخص موفقی شوید. گاهی لازم است فقط به خودمان بگوییم من همین الان شروع می کنم و بلند شوید. اجازه ندهید بهانه و تنبلی کنترل زندگی‌تان را به دست بگیرند. شما نباید برده‌ی  آن‌ها شوید بلکه باید در تمام جنبه‌های زندگی‌تان تسلط داشته باشید و به خودتان یادآوری کنید فردا همین امروز و همین لحظه است. من از همین حالا شروع می کنم چون می دانم اگر منتظر فردا باشم، هیچ گاه فردا فرا نمی رسد و  کار من شاید برای همیشه به تعویق بیافتد.

به اشتراک گذاری

One Comment

  1. سمیرا دلالی پاسخ

    من مدتهاست که اینستاگرام شما رو دنبال می‌کنم ،سبحان الله که به هر آنچه فکر می‌کنم چند ساعت بعد روی پست شما در اینستا آن موضوع را میبینم،امروز با خودم فکر میکردم من سالهاست از چاقی رنج میبرم و‌هر کاری می‌کنم به آنچه میخواهم نمیرسم ،و یکدفعه پست شما رو راجع به موکول کردن کارها به فردا یا شنبه دیدم .
    دلم می‌خواد وارد گروه ما بشوم اما خارج از ایران زندگی می‌کنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *