روابط

چگونه صحبت با شریک زندگی می تواند آینده ارتباط شما را تعیین کند ؟

گروه بین‌المللی عرشیان همه دسته‌ها پیام بگذارید

نحوه ی بیان نه محتوا: دکتر گاتمن در کتابش مراقبت از روابط به بررسی آنچه را که مخاطب بیان میکند می پردازد و اشاره کرده است که فقط ۷% از منظور شما از کلمات می آید.
در حالی که ۳۸% از تن صدا و نحوه ی ادا کردن و الگوی صحبت کردن می آید کلماتی که به ظاهر خنثی می آیند میتوانند آتش زا و دل آزار بشوند اگر توهین آمیز طاقت فرسا و یا مغرورانه ادا شوند و باعث بشوند شنونده احساس رنجش و بی احترامی کند در حالیکه ما همیشه می دانیم که نحوه ی ادای کلمات بخش مهمی از روابط است اما چطور چیزهای مهمی مثل تغییر تن صدا بلندی صدا و زیر و بمی صدا در سلامت روابط تاثبر دارد.

بر طبق مطالعات اخیر که هزاران مطالعه را از ۱۰۰ زوج در طول جلسات زوج درمانی بررسی کرده است مشخص شد که نحوه ی ادای کلمات شما ممکن است یک شاخص کلیدی در موفقیت ازدواج باشد.

 

یافته ها: در طول ۲ سال محققان از دانشگاه کالیفرنیا هزاران مکالمه ی مابین زوج ها را حین جلسات مشاوره ضبط و ثبت کردند.
سپس محققان صداهای ضبط شده را آنالیز کردند و متوجه شدند چیزهایی مثل زیر و بمی صدا و شدت صدا میتوانند احساسات شدیدی را نشان دهند، آنها همچنین تاثیر تن صدای شریک روی دیگران را نیز متوجه شدند. این فقط مطالعه ای درباره احساسات شما نیست این تحقیقی درباره ی تاثیر کلماتی که یار شما روی احساسات شما میگذارد میباشد. برای مقایسه ی داده ها یک گروه متخصص دیگر رفتارهای زوجین را آنالیز کردند و یادداشت هایی را از کلمات مثبت مثل پذیرش و کلمات منفی مثل سرزنش برداشتن.
سپس محققان در طول سال زوجین را برای بررسی تغییر در روابطشان در نظر گرفتن چیزی که محققان دریافتند این ایده که رابطه فقط چیزی که شما میگویید نیست، بلکه چگونگی گفتن است را تایید کرد و داده ها نشان داد که مطالعه صدای زوج ها بجای رفتارهایشان پیش بینی عاقبت رابطه ی آن ها را بهتر نشان میدهد. روانشناسان و محققان همگی اعتقاد دارند که روشی که زوج ها با هم صحبت میکنند و درباره ی مشکلاتشان بحث میکنند، تاثیر مهمی برروی سلامت رابطه شان دارد.
به هرحال کمبود ابزارهای کاربردی و قابل اعتماد برای اندازه گیری این داده ها و مکالمات زوجین یک مانع اصلی است این یافته ها یک قدم مهم برای ساخت یک سنجش عملی و واقعی در زوج درمانی ارائه داد. نحوه ی ارائه ی کلمات شما چه چیزی را منتقل میکند در حالیکه ضبط کردن مکالماتتان آنالیز کردن آن ممکن است راه ساده ای نباشد. اما شما با این روش از نحوه ی صحبت خود با شریکتان آگاه و ملتفت خواهید شد

 

این جنبه های صدایتان را در نظر بگیرید:
  • تن صدا
  • قدرت صدا
  • آهنگ و سرعت صدا
  • طنین صدا

 

تن صدا: تن صدای شما چگونگی بالا و پایین رفتن صدایتان است صدای بیش از حد بلند به نابالغی و حالت دفاعی داشتن اشاره دارد اگر شما جمله ی خود را با صدای بلندتر تمام کنید جملات بیشتر شبیه یک سوال خواهد بود تا یک عبارت مثبت تصدیق آمیز و در شنونده شک ایجاد خواهد کرد.
آهنگ و قدرت: صدا وقتی در وسط یک بحث با یار و شریکتان هستین با چه سرعتی صحبت میکنید به سرعت صحبت خودتان فکر کنید وقتی شما با سرعت پایین صحبت میکنید به طرف مقابل خود کمک میکنید تا متوجه بشود چه چیزی میگویید و بهتر پیام شمارا درک کند.
قدرت صدا: صحبت کردن باید بدون فریاد زدن باشد فریاد زدن فقط باعث می شود طرف مقابل هم صدایش را بلند کند و یا عقب نشینی و کناره گیری کند اگر میخواهید روی چیزی تاکید کنید سعی کنید سرعت خودرا آهسته تر کنید و مکس نمایید و فرصت دهید تا طرف مقابل نکته اصلی شمارا درک کند.
آهنگ صدا: این خصوصیت احساسی صدای شماست روش و رفتاری که شما استفاده میکنید برای گفتمان یارتان از این خصوصیت استفاده میکند برای فهمیدن اینکه شما چه احساسی دارید. نحوه ی گفتمان خود را مدیریت کنید تا حستان را منتقل کنید احساس های مثل خشم، رنجش و دلخوری


این محتوا را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 17 =