چرا برای خودمان برند بسازیم ؟

عرشیان مقالات آموزشی پیام بگذارید

برخی هرگز نیاز به بازاریابی شخصی را حس نمی کنند.  آنها در شغل خود تلاش زیادی می کنند و هر از گاهی ارتقای شغلی می بابند. اما دنیا تغییر کرده است. کارمند دهه پنجاده و شصت بیشتر وقت کاری خود را با یک یا دو شرکت صرف می کرد. او تحصیلات خود را به پایان رسانده بود و خدمت هم رفته بود. سپس به شرکتی ملحق شده بود و با تلاش زیاد توانسته بود درجات خوبی در کار خود به دست آورد. مردم هم برای شناخت او کافی بود عنوانش را بدانند.

این الگو در غرب به تدریج در دهه هفتاد از بین رفت چرا که رکورد اقتصادی موجب افزایش نرخ بیکاری شد. از دهه هشتاد به بعد با ظهور فناوری، نیاز به تعداد زیادی مدیران میانی از بین رفت. از اوایل دهه نود، در شرق اروپا و همچنین آسیای شرقی روندی مشابه رخ داد. اکنون در ژاپن و کره جنوبی، فرزندان همین کارمندان دائماً در حال تغییر شغل هسنتد. بسیاری از آنها وابسته به هیچ سازمان یا دولتی نیستند و برای خودشان کسب و کاری راه انداخته اند.

تغییر بزرگ دیگر در افزایش چشمگیر نیروی کاری خانم می باشد. در برخی از کشورها از جمله انگلستان، زنان بیشتری هر سال جذب بازار کار پزشکی و حقوق می شوند. در اروپای غربی، زنان درصد کم اما رو به افزایشی از اعضای هیئت مدیره شرکت های بزرگ را در اختیار دارند.

سوال اینجاست که دقیقاً به چه دلیل باید برای خودمان یک برند شخصی درست کنیم ؟

 

انعطاف پذیری بیشتری به کار خود وارد کنید
بیشتر ما سال های اولیه زندگی خود را طی یک سلسله مراتب طی می کنیم: پیش از دبستان در آغوش خانواده، سپس مدرسه و تحصیل، بعد دانشگاه و ادامه تحصیل و در نهایت پیدا کردن اولین شغل. برخی از کارفرمایان آموزش های بسیار خوبی به ما می دهند و در نتیجه ما تجربه های خوبی کسب می کنیم. اما هر چه سازمانی، کوچک تر و یک دست تر باشد، احتمال حفظ شما در طولانی مدت کاهش می یابد. در نتیجه نسبت به والدین خود بیشتر شغل عوض میکند. بهتر است به جای نگرانی در مورد این سلسله مراتب تکراری و سیاسی کارهای داخل سازمانی، برای خودتان یک ردپای قوی بسازید. در این صورت اگر کسی شما را اخراج کند، فرد دیگری شما را را استخدام میکند. قابل استخدام بودن به مراتب مهم تر از استخدام شدن است.
اکنون با به گسترش ارتباطات تلفن همراه و پهنای باند، در یک بازار جهای ایستاده ام. در زمینه هایی که نیازبه ارتباط رو در رو نیست، تقریباً میتوان با هر کسی در هر نقطه ای از جهان ارتباطی کاری داشت. علاوه بر این مرز بین استخدام و خوداستخدامی بسیار ظریف شده است. افراد بیشتری بین این دو عرصه در حال رفت و آمد هستند. آن ها در شرکتی آموزش می بینند، به شرکتی دیگر ملحق می شوند، شغل خود را از دست می دهند و سپس به بخش دیگری می روند یا در نهایت برای خود کسب و کاری راه می اندازد. آنها در طول روز وقت برای مطالعه یا بچه دار شدن و پرورش فرزند هم دارند. آنها به کشور دیگری می روند و کار دیگری آغاز می کنند. تمامی این تغییرات رخ میدهند و در این میان آنچه حائز اهمیت است، دیده شدن و جذب افرادیست که به خدمت ما نیاز دارند. با رشد روز افزون اینترنت به ویژه رسانه های اجتماعی، روشهای دیده شدن و در نظرماندن متنوع تر شده اند.
حالا می توانی به جای دنبال کردن یک شغل سنتی، کاری بر اساس استعدادها و علایق باشی. وقتی سلسله مراتب سنتی، کاری بر اساس استعدادها و علایق داشته باشی. وقتی سلسله مراتب کمتری وجود داشته باشد، می توانی آزادانه تر حرکت کنی و مسیر ویژه خودت را بسازی. یک متخصص فناوری اطاعات ممکن اسن نرم افزاری مشابهی را برای سازمان های مختلف بومی سازی کند. یک مدیر منامع انسانی می تواند به چندین شرکت در زمینه بازسازی منابع انسانی کمک کند. یک مدیر اجرایی می تولند شرکت های متعددی را در یک زمینه کاری یا زمینه های کاری مشابه، مدیریت کند.
بهتر است به جای آن که به عنوان شغلی فعلی خود تکیه کنید، پیامی ساده منقل کنید و در آن بگویید که به واقع چه کسی هستید، چه کاری را به چه روشی انجام می دهید و برای پیشرفت خود چه برنامه هایی دارید. این پیام در همه موارد کارایی دارد چه ارتباطات رو در رویی داشته باشد، چه پروفایلی کاری خود را در وب سایت هایی گوگل و لینکدین گذاشته باشید، این محتوی به شما کمک می کند در هر دو زمینه بدرخشید.

 

به دستاوردهای شغلی خود بیفزایید
امروزه وفاداری، اهمیت خود را تاحدودی زیادی از دست داده است. کارفرمای شما، مادر یا پدر شما نیست که در شرایط بد و خوب روزگار، هوایتان را داشته باشد. وفاداری شما نیز به ندرت با امنیت شغلی پاسخ داده می شود. حتی شرکت های نام آشنا و موفق نیز کارمندان پرسابقه و پیشکسوت خود را به راحتی اخراج میکنند. آنها صرف نظر از سوابق یا عنوان کارمندشان برای عملکرد و کارایی او پول میدهند. اگر برای خودت یک برند شخصی مثبت ساخته باشی، کار فرما با تو خوش رفتار خواهد بود و دوست دارد تو را بیشتر نزد خود نگه دارد. به این ترتیب این تو هستی که انتخاب می کنی تا چه زمانی در آنجا بمانی و در صورتی که موسسه دیگری به تو نیاز داشت، شرکت فعلی را ترک کنی. در حالی که وفاداری هر روز کمرنگ تر میشود، تعهد به انجام درست وظیفه اهمیت زیادی دارد. اگر تو استخدام جایی هستی، بهترین شیوه برای حفظ شغل، این است که خدمات دسته اولی را ارائه دهی . حتی اگر برای خودت کسب و کاری راه انداخته باشی نیز این موضوع بسیار مهم است . کافیست مردم تو را به عنوان فروشنده یا تولید کننده ای با کیفیت و ممتاز بشناسند ، آن وقت هرگز تو را ترک نمی کنند .

 

شغلی چند فعالیته بسازید
روش دیگر برای پیشرفت کاری این که شغل هایی چندگانه داشته باشید. این امر در هنر و رسانه عادی است. لئوناردو داوینچی، نقاشی را با طراحی هواپیما و تانک ترکیب کرد. بسیاری از ورزشکاران و کمدین ها، محتوی می نویسند. بسیاری از ستاره های سینما در تبلیغات بازرگانی شرکت می کنند. روی کرد چند فعالیتی در بخش های دیگر نیز ورود کرده است. برخی از مشاوران مدیریت در دانشگاه ها تدریس می کنند. ما سرمایه گذاری موفق می شناسیم که مدیر عامل یک شرکت و هم زمان عکاسی حرفه ای است. برخی افراد به دنبال خودکفایی هستند و سبک زندگی انعطاف پذیر را دوست دارد. دیگران همان طور که به دنبال شغل می گردن، روی چندین پروژه نیز کار می کنند. فناوری باعت شده داشتن شغل های چندگانه سهل تر شود. به جای این که هر روز در همان دفتر همیشگی حاضر باشی، می توانی از تلفن همراه و پهنای باند اینترنت بهره گیری و پول خوبی نیز در آوری. زنان قرن هاست که شغل های چندگانه را دنبال می کنند. آنها می خواهند در نقش مادر هم به تربیت فرزندانشان بپردازند و هم به طور پاره وقت کار کنند. برای برخی این کار درآمد خوبی دارد. برای مثال پتی هوگز در سن 33سالگی مدیر عامل کوکاکولای انگلستان و ایرلند بود. او دو سال بعد استعفا داد و از آن زمان مدیر غیر اجرایی موسساتی چون بادی شاپ، وودافن، رویترز، گپ، بانک اسکاندیناویکا انسکیلدا و رویال اسکاتلند بوده است.

 

از شبکه خود، استفاده بهتری ببرید
شبکه شما منبع از فرصت های جدید است. هر چه سن شما بیشتر باشد. احتمال یافتن شغل بعدی از طریق تماس های شخصی بیشتر از استخدام شرکتی است. این حتی در بخش های تخصصی مانند مالی و حسابداری نیز صادق است. در انگلستان، مطالعه حسابداری دارای پروانه نشان داده که بیست درصد از حسابداران تا سن 35 سالگی شغل خود را از شبکه ها یافته اند و هشتاد درصد به صورت شرکتی کار پیدار کرده اند. این رقم در سنین 35 تا 50 سال به 50/50 می رسد. در سنین بالاتر از پنجاه سال، کاریابی شبکه ای شامل هشتاد درصد می شود.
حتی اگر اکنون مشغول به کار هستید، ارتباط با شبکه خودتان ارزشمند است چرا که شما را از فرصت های جدیدی که ممکن است برایتان جذاب باشد، آگاه می کند. تمرکز بر سازمانی که شما را استخدام کرده و نادیده گرفتن دیگر ارتباطات راحت است اما شما را از بر قراری ارتباطی جدید باز می دارد. وقتی پس از سال ها سکوت و بی خبری به سراغ آنها روید، برایتان کلاس بگذاریم.
اما اگر از شبکه های اجتماعی چون لینکدین و گوگل پلاس که اتفاقاً رایگان هم هستند، استفاده کنید، وضعیت به گونه ای دیگر خواهد بود. فیس بوک نیز از طریق اپلسکیشن هایی مثل برنج آوت شروع به حمایت از شبکه سازی تخصصی کرده است. این ابزار شما را قادر می کند که به طور مداوم خودتان را عرضه کنید. این همان کاریست که کار آفرینان و افراد خویش فرما نیز انجام می دهند. این محتوی چگونگی این کار را به شما نشان میدهد.

 

اطمینال حاصل کنید که آن مقدار که ارزشش را دارید، پول در می آورید
در بیشتر مشاغل، افراد مهارت های لازم را دارند اما خوب بودن در کار، کافی نیست. شما باید برای خودتان بازاریابی کنید. اگر کاری عالی و درجه یک ارائه می دهید، کارفرما با مشتری شما برایتان ارزش قائل می شوند اما ممکن کمتر از نرخ بازار به شما پول دهند. اگر مطمئن هستید که دیگران توانایی ها و مهارت های شما را می دانند. بسیاری از آنها باید برایتان سر و دست بشکنند.
به مشتری یا کار فرمایی فکر کنید که نرخ بالایی برای شما می پردازد. اگر ده نفر مثل آنها را بشناسید، چه میشود؟ اگر این تعداد صد نفر شوند. چه اتفاقی می افتد؟ مسلما تعداد بیشتری می خواهند شما برای آنها کار کنید. در آمد شما باید همواره در حال افزایش باشد. برای این که این رخ دهد، باید خودتان را به مشتریان بیشتری معرفی کنید.

 

ادامه دارد…

 این محتوا را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =